V skupini Metuljev otroci v okviru kulturne dediščine spoznavajo železarno na Dvoru. Ostanek plavža, ki so ga otroci poznali le po videzu in golobih, so sedaj spoznali malo drugače. Medtem, ko so ga upodobili na risbicah, smo se pogovarjali, čemu je služil nekoč. Nekatere otroke je tako navdušil, da so na risbice narisali ogenj in dim iz dimnika. Naslednji dan pa so veliko več zvedeli in spoznali o železolivarstvu nekoč, ko smo obiskali Železo – Livarski muzej na Dvoru. Na vhodu sta nas prijazno pričakala ga. Stanka in g. Stane Novinc. Ko smo vstopili v muzej, je otroke najprej pritegnil zastekljen jašek z vodo, ki so ga podrobno opazovali. Ogledali smo si zanimive stare predmete iz železa. G. Stane je otrokom razložil od kod pridobivamo železo, kako je bilo nekoč v železolivarski tovarni in kakši izdelki so v njej nastali. Otroci so si ogledali dva poučna filma o stari tovarni in postopek ročnega vlivanja ter edukacijsko učilnico z vsemi stroji za vlivanje. Spoznali so tudi, da je nekoč za taljenje železa bil potreben ogenj in plavž, za pogon strojev pa reka Krka. Veliko razstavljenih predmetov je bilo nekoč drugačnih kot so danes, čeprav jih še potrebujemo, kot na primer likalniki, nagrobni križi, ključi, posoda,… Vse te predmete so si otroci dobro ogledali, kar so kasneje izkazali v igri kviza. Ta dan smo se vsi skupaj nekaj novega naučili in spoznali ter tako dodali poglavje h kulturni dediščini, ki je zelo pestra. V naslednjih dneh smo se v vrtcu pogovarjali in spoznavali železne izdelke ter njihove lastnosti v različnih dejavnostih: plovnost železa in drugih materialov, igre in raziskovanja z magneti, risanje simbola železarjev, sestavljanje kock v obliki plavža itd.

Ge. Stanki in g. Stanetu Novinc se prav najlepše zahvaljujemo za izkazano prijaznost in pripravljenost posredovanja o zanimivi temi železolivarstva na Dvoru.

vzg. Mateja Repar Silič