Josip Schmoranzer

sc

Josip Schmoranzer (Škofja Loka, 1862 – Merano, 1934),

znanstvenik – mikolog, arheolog in učitelj

Josip Schmoranzer je bil rojen l. 1862 v Škofji Loki očetu Klemensu, sodnemu slugi, po rodu s Češke, in materi Regini. V Ljubljani je obiskoval gimnazijo in nato učiteljišče. V Grazu se je usposobil za učitelja risanja. Kot učitelj in upravitelj je služboval tudi v Žužemberku. Bil je zaslužen za razvoj žužemberške šole in kulture. Bil je šolski nadzornik in učitelj tudi v Mariboru. Po upokojitvi se je preselil k sestri na Tirolsko. Umrl je v Meranu.

Schmoranzer velja za enega največjih poznavalcev gob – mikologov. Naredil je več kot 4000 mikroskopskih preparatov gobjih trosov in jih skupaj z bogato mikološko knjižnico zapustil ljubljanski univerzi. Po Schmoranzerju so bile imenovane tri vrste gob.

Priznan pa je bil tudi kot etnolog in arheolog, avtor znanstvenih člankov in knjig, predvsem pa zaveden Slovenec, ki se je s svojim delom zapisal tudi v zgodovino Suhe krajine. Zapisan je v zgodovini šolske kronike; v Muzeju znanih Suhokranjcev ima spominsko ploščico (l. 2012)

Veščine

Objavljeno