Mag. Ernest Pehani

pehani
(Žužemberk, 1900 – Ljubljana, 1971), univerzitetni profesor elektrotehnike

Rojen je bil v trgovski družini Pehani. Šolal se je v Žužemberku, na gimnaziji v Novem mestu, študiral tehniko na Univerzi v Ljubljani.
Delal je kot projektant v hidroelektrarni v Kranju, vodil Mestno elektrarno v Ljubljani ter bil obratovodja v Majdičevi hidroelektrarni. Vodil je odsek za proizvodnjo in prenos električne energije pri Ministrstvu za proizvodnjo in prenos električne energije pri Ministrstvu za industrijo in rudarstvo LR Slovenije v Ljubljani. Od l. 1962 je bil redni profesor na Fakulteti za elektrotehniko. Med odgovornimi nalogami velja omeniti, da je bil predsednik komisije za strokovno šolstvo, strokovni inšpektor, sodni izvedenec. Pri njem je diplomiralo 160 elektroinženirjev. Njegove osebne vrline so bile poštenost, odkritost in dobronamernost.
Pokopan je na Žalah v Ljubljani. Za znanega Suhokranjca je bil razglašen l. 2006. Pehanijeva rojstna hiša na trgu v Žužemberku je primer dragocene trške arhitekture.

Veščine

Objavljeno