Prelat Janez Mrvar

prelat
(Žužemberk, 1917 – Ekvador, 2009), misijonar

Rojen je bil v kmečki družini z dvanajstimi otroki. Šolal se je v Žužemberku, l. 1938 se je vpisal na teološko fakulteto. Leta 1941 je pel novo mašo, služboval v Rovtah in v Ljubljani. Pot ga je vodila v Rim, nato v ZDA, leta 1965 se je za stalno naselil v Ekvadorju, kjer je deloval 42 let. Zaradi zavzetega dela je prejel najvišje papeževo odlikovanje – naziv prelat. Slovenijo je obiskal le enkrat.
Prelat Mrvar je deloval v najbolj revni pokrajini Ekvadorja. Prebivalcem je pomagal pri razvoju kmetijstva, kulture, bil je zaslužen za gradnjo cerkva, bivališč. Zaradi dobrote in radodarnosti so ga domačini sprejeli za svojega in skrbeli zanj do smrti. Pokopan je v kraju Alajnela.
Za znanega Suhokranjca je bil razglašen l. 2009. V Žužemberku živijo njegovi sorodniki.

Veščine

Objavljeno