Jože Kastelic – duhovnik

kastelic
(Klečet, 1898 – Aconcague, 1940), izseljenski duhovnik, kulturnik in gornik

Rodil se je v Klečetu v kmečki družini, po domače pri Liščevih. Šolal se je v zavodu sv. Stanislava v Šentvidu, nadaljeval bogoslovni študij in l. 1922 postal duhovnik. L. 1928 je odšel med slovenske rudarje v Franciji, skrbel pa je tudi za hrvaške katoliške izseljence. Širil je slovenske knjige in časopise, spodbujal kulturne dejavnosti, organiziral šolo za slovenske otroke, ustanovil knjižnico in vsestransko pomagal izseljencem pri urejanju odnosa s francoskimi oblastmi. L. 1933 je nadaljeval svoje poslanstvo med izseljenci v Buones Airesu. Vrh kulturnega poslanstva je dosegel z ustanovitvijo glasila Duhovno življenje; družinska revija je povezovala zdomce z domovino.Bil je ljubitelj narave in planin. Osvojil je najvišje alpske vrhove. L. 1940 se je pridružil skupini planincev, ki je hotela osvojiti najvišji vrh v Andih – Aconcagno. Poslabšanje vremena je bilo usodno.
Pokopan je na majhnem pokopališču Puente del Inca, v argentinskih gorah. Ohranjena je njegova pesnitev »Na Dolenjskem je moje srce«.
Za znanega Suhokranjca je bil razglašen l. 2006.
V Klečetu še živi rod Kastelčevih.

Veščine

Objavljeno