Mesec  februar je mesec kulture in starih ljudskih običajev. V tem mesecu je kar nekaj pomembnih dni z dolgo in posebno tradicijo(kulturni dan, pust in pustni običaji). Da stari običaji nebi šli v pozabo, smo se v skupini RIBICE odločili, da jih malce bolje spoznamo. Zato obiščemo družino Godec, ki ima veliko pokazati in marsikaj povedati. Prav iz te družine izhaja deček Jaka,ki je njihov najmlajši član. V njihovi družini živi tudi mama, Jakova babica, ki nam je z besedami in dejanji pokazala veliko zanimivosti iz preteklih časov. Ob prihodu nas je lepo sprejela in popeljala  v hišo, kjer je takooooo  lepoooo dišalo po sveže pečenem kruhu in slastnih pustnih krofih, ki sta jih skupaj z mamico pripravili za naše želodčke. Ob vhodu smo opazili tudi nekaj predmetov za peko kruha v krušni peči. Seveda smo zvedeli, da se brez loparja, grebelj, omela in burkelj ne da speči kruha. Pokukali smo tudi v vročo krušno peč in malce posedli na njej. Bila je zelo vroča. V sobi je stal tudi šivalni stroj na nožni pogon, ki je še v uporabi. Jakova mama nam je hitro sešila dve vrečki in pokazala še punčko iz nogovic, ter polikala kuhinjske krpe z likalnikom na žerjavico.« Ja, likala sem z njim, ko še ni bilo elektrike,« je hitela pripovedovati. Veliko nam je še povedala in pokazala  staro hišo  in nekaj slik, iz katere izhaja župnik, njihov sorodnik. Po čudoviti malici,ki nam je še kako teknila, smo odhiteli na  najlepši del obiska in sicer na kraj, ki se imenuje Godčeva dolina. Včasih se je  tukaj  sankalo veliko vaških otrok, danes mnogo manj. Jakov očka je pripravil«kot včasih« vreče napolnjene s slamo in nekaj napihnjenih gum »šlavfov« in že so se otroci spuščali po strmini.

Ja, lep in zanimiv dan smo doživeli, za kar se moramo  zahvaliti družini Godec. Upam,da bo vsaj delček videnega in slišanega ostalo v otroškem, nepozabnem spominu.

Zapisala vzg. Zdenka Blatnik

godec 1