V Gradencu je v soboto potekala slovesnost ob odkritju spominske plošče ameriškim letalcem bombnika B-17 ‘Je Reviens’.

Tako imenovana leteča trdnjava ameriškega vojnega letalstva je bila 9. marca 1945 pri Gradcu zadeta in tako poškodovana, da je bilo vseh deset članov posadke prisiljenih skočiti ven. Med zadnjimi je nad Suho krajino skočil danes še živeči pilot Edward F. Logan, ki je o tem pred desetletjem napisal tudi knjigo, katere prevod smo na naši šoli že spoznali. Zaradi častitljive starosti se ta dogodka žal ni udeležil, a ga je vseeno v živo spremljal preko spleta. Prireditev se je tako pričela s preletom vojaškega letaka in simbolično izskočitvijo treh padalcev, kar je dalo tako pomembnemu dogodku še dodatno vrednost.

Slovesnosti so se udeležili ministrica za obrambo ga. Andreja Katič, veleposlanik Združenih držav Amerike g. Brent R. Hartley, veleposlanik Slovenije pri NATU g. Jelko Kacin ter drugi pomembni gostje, prišlo pa je tudi mnogo obiskovalcev, pohodnikov in kolesarjev. Domačini in lokalna društva so se izjemno potrudili in pogostili vse navzoče. Pri programu sta sodelovali tudi naši učenki Valentina Kužnik in Lexi Cundrič z branjem odlomka iz omenjene knjige ter recitacijo pesmi v angleščini, na vaškem druženju pa so za vzdušje poskrbeli tudi naši harmonikarji. Sončen Gradenc je bil v soboto prav tako tudi destinacija šolskega planinskega krožka in prepričana sem, da bo odslej na to pot stopilo še več obiskovalcev.

Zapisala: Sanja Nose, prof.

Fotografije: Rok Nose