V petek, 11. 11. 2016, je bila v prizidku telovadnice OŠ Žužemberk kulturna prireditev, na kateri smo počastili znane Suhokranjce. Med njimi so dobili obeležje v parku pred Občino Žužemberk dr. Anton Kuhelj, vrhunski alpinist Tomaž Humar in g. Frank John Lausche. V uvodnem nagovoru je ravnateljica ga. Mira Kovač pozdravila številne goste med katerimi je bil slavnostni govornik direktor Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo mag. Gregor Mohorčič. Prireditve so se udeležili številni sorodniki znanih Suhokranjcev in ostali krajani. V programu so pod vodstvom ge. Nine Zajec in ge. Katje Avsenik nastopali združeni pevski zbori OŠ Žužemberk s podružnicami in OŠ Prevole. Učenci Tjaša Ljube, Mark Papež, Sašo Turk in Benjamin Škufca so predstavili življenje in delo g. Franka Johna Lauscheta. Slednjemu so ob koncu lanskega šolskega leta odkrili obeležje v avli Prevolske šole. G. Frank John Lausche je bil ameriški demokratski politik, župan Clevelanda, guverner Ohia in senator. Njegove korenine izhajajo z Dolenjske. Vrhunskega alpinista Tomaža Humarja je predstavil Gašper Koler, dr. Antona Kuhlja pa Rebeka Breznikar in Tilen Gnidovec. Pod mentorstvom naših učiteljev so bile v preteklosti izdelane raziskovalne naloge, ki so bile temelj za oblikovanje Muzeja znanih Suhokranjcev v naši šoli. V programu sta nastopali sorodnici g. Lauscheta, Franja in Slava Petrič, ki sta svoj nastop popestrili z lepim petjem. Dr. Janez Kuhelj pa je predstavil svojega očeta dr. Antona Kuhlja tako, kot ga je doživljal sam kot otrok. Prireditev je s klavirskim nastopom popestrila Aja Amalija Pečar. Program je povezovala učenka Valentina Kužnik. Tega dne pa ne bi bilo, če se ne bi vse skupaj začelo kot spominska ura na olimpionika Leona Štuklja. Njemu v spomin so učenci položili lovorjev venec pri Bildovi domačiji v Zafari in pri doprsnem kipu ob vhodu v šolo.V parku je sledilo odkritje reliefov s kratkim kulturnim programom. Slavnostna govornika sta bila g. Rudi Merljak in mag. Jelka Mrvar. Slednja je tudi idejni vodja celotnega projekta. V tem delu programa so nastopale ljudske pevke ter učenki Živa Lavrič in Vesna Zarabec. Na slavnostnem odkritju obeležja sta sodelovala učenca Toni Travnik in Tjaša Ljube. S tem je naš kraj in celotna občina bogatejša za novo kulturno obeležje.

Zapisala Klara Legan, prof.

DSC_6798 DSC_6800 DSC_6802