V petek, 9. 11. 2018, je bila v prizidku telovadnice OŠ Žužemberk kulturna prireditev, na kateri smo počastili znane Suhokranjce. Obeležje v parku pred Občino Žužemberk so dobili: olimpionik Leon Štukelj, gospodarstvenik in dobrotnik  Jože Kastelic ter kontraadmiral in minister Ivan Kern. V uvodnem nagovoru je ravnateljica Mira Kovač pozdravila številne goste, med katerimi je bil slavnostni govornik Andrej Rahten, znanstveni svetnik Slovenske akademije znanosti in umetnosti – profesor, zgodovinar in poznavalec Ivana Kerna. Prireditve se je udeležil dr. Zvone Žigon, predstavnik Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, sorodniki znanih Suhokranjcev in ostali krajani. V programu so pod vodstvom Nine Zajec in Žige Jernejčiča nastopali združeni pevski zbori OŠ Žužemberk s podružnicami in OŠ Prevole. Program sta spretno povezovala Betka Blatnik in Nejc Kranjc, učenca 8. b razreda. Z gimnastično točko so program popestrili učenci iz OŠ Prevole. Učenec Mark Gliha je prebral, kako v šoli spoznavamo in gojimo spomin na znane Suhokranjce. Življenjsko zgodbo Ivana Kerna je predstavila njegova nečakinja ga. Darja Okorn. Spomin na olimpionika vsako leto počastimo s položitvijo lovorjevega venca pri Bildovi domačiji v Zafari in doprsnem kipu pri vhodu v šolo. Gospod Tomaž Zajc, nekdanji tajnik Leona Štuklja nam je povedal zanimivo anekdoto iz njegovega življenja. Pod mentorstvom naših učiteljev so bile v preteklosti izdelane raziskovalne naloge, ki so bile temelj za oblikovanje Muzeja znanih Suhokranjce v naši šoli. V drugem delu programa, ki se je odvijal v Parku znanih Suhokranjcev, so bila odkrita  obeležja. Na slavnostnem odkritju sta sodelovala učenca Luka Papež in Marija Mrvar. Program je popestril z igranjem na harmoniko Nik Novak iz 6. b. V času poletnih prireditev v mesecu juliju, so že bila odkrita obeležja vojskovodji Andreju pl. Auerspergu, teologu in zgodovinarju dr. Francu Grivcu in filmski igralki Rozaliji Sršen – Zali Zarani.S tem je naš kraj in celotna občina bogatejša za novo kulturno obeležje.

Zapisala: Klara Legan, prof.

Foto: Helena Smrke