Marjan Legan

Marjan Legan (Žiri, 1939 – Novo mesto, 1999),

univerzitetni diplomiraniinženir agronomije,

urednik Dolenjskega lista od l. 1973 do 1999, odbojkaš in glasbenik

Rojen je bil 3. novembra 1939 v Žireh pri Škofji Loki. Oče je bil financer, mati gospodinja. Otroštvo je preživel v Žužemberku, kjer si je družina ustvarila dom. Hišno ime je bilo pri Poteršiljkovih. Osnovno šolo in nižjo gimnazijo je obiskoval v Žužemberku. Bil je odličen učenec.Gimnazijo je končal v Novem mestu ter se nato vpisal na Fakulteto za agronomijo, gozdarstvo in veterinarstvo v Ljubljani. Leta 1964 je diplomiral. Krajši čas je bil zaposlen kot agronom v KZ Trebnje. Leta 1965 je nastopil službo pri Dolenjskem listu. Sprva je bil dopisnik iz trebanjske občine, nekaj let pozneje tudi urednik strani s pismi bralcev. Leta 1973 je bil imenovan za glavnega in odgovornega urednika Dolenjskega lista, leta 1982 je postal odgovorni urednik. Njegova stalna rubrika so bili kmetijski nasveti. Za razširjenost, uravnoteženost, kvaliteto in priljubljenost Dolenjskega lista je skrbel do smrti – 1. oktobra 1999. Pokopan je v Novem mestu, na šmihelskem pokopališču.

Bil je tudi član Odbora za obnovo žužemberškega gradu in urednik prve ter sourednik druge številke Suhokranjskega zbornika Žužemberški grad. Sodi med začetnike igranja odbojke v Žužemberku. Kasneje je vodil odbojkarski klub v Trebnjem, ki je nastopal v 1. In 2. Slovenski ligi. Že v mladih letih je igral trobento v godbi na pihala, nato pa v novomeškem simfoničnem orkestru.

Za znanega Suhokranjca je bil razglašen leta 2013.

Veščine

Objavljeno