Ivan Kern

kern

Ivan Kern (Žužemberk, 1898 – Ljubljana, 1991),

slovenski admiral in vojaški pilot, ing. radiotelegrafije in prevajalec

Ivan Kern je bil rojen l. 1898 očetu Janezu, finančnemu uradniku, in materi Mariji, roj. Sicherl, v Žužemberku, kjer je preživel krajši čas. Družina se je zaradi očetove službe selila. Osnovno šolo je obiskoval na Vrhniki, gimnazijo v Ljubljani in Kranju. Študiral je na Šoli za pomorske pravnike v Pulju, opravil tečaj za pomorske častnike. Služboval je na bojni ladji Princ Eugen in v enotah pomorskega letalstva v Boki Kotorski kot pomorski pilot. Na Visoki šoli za elektrotehniko v Parizu je diplomiral iz radiotelegrafije. Do začetka 2. svetovne vojne se je ukvarjal predvsem s predavateljstvom, prevzemal pa je tudi vse bolj odgovorne naloge poveljnika mornarice v Zemunu, sestave vojnih ladij; bil je upravnik Pomorske vojaške akademije v Dubrovniku. L. 1941 je pogumno, ob mnogih nevarnostih, pripeljal dve ladji – Kajmakčalan in Durmitor – v Aleksandrijo k zaveznikom. V Londonu je prevzel vodenje trgovske mornarice. Postal je poveljnik mornarice narodno – osvobodilne vojske Jugoslavije in v domovino pripeljal trideset vojnih ladij. Upokojen je bil kot kontraadmiral. Ukvarjal se je s prevajalstvom.
Umrl je v visoki starosti 93 let v Ljubljani.
V Muzeju znanih Suhokranjcev ima spominsko ploščico (l. 2012).

Veščine

Objavljeno