BRANJE NE POZNA MEJA/ČITANJE NE POZNAJE GRANICE

V letošnjem šolskem letu smo se na OŠ Žužemberk odločili, da zopet sodelujemo v mednarodnem projektu Branje ne pozna meja. Tokrat smo sodelovali učenci 5. a in 5. b razreda. Dolgo časa smo razmišljali, katero delo hrvaškega avtorja, ki je prevedeno v slovenščino, bi prebrali. Nazadnje smo se odločili za knjigo, ki jo je napisal Ratko Bjelčić z naslovom Mali dnevnik velike ljubezni. Zelo smo se vživeli v dogodivščine glavnega junaka in njegove ljubezenske težave. Raziskali smo življenje Ratka Bjelčića in zgodovino partnerske šole. Knjigo smo brali v nadaljevanjih med urami slovenščine ter izpolnjevali učne liste. Napisali smo kratke obnove posameznih poglavij in izdelali knjižne kazalke. Preizkusili smo se tudi v igri spomin, kjer smo slovenskim besedam iskali pare s hrvaškimi besedami ter naredili slovensko-hrvaški slovar. Pri likovni umetnosti smo izdelali grafiko. Tudi sami smo se preizkusili v pisanju dnevnika. Pisali smo ga med zimskimi počitnicami ter pridno beležili naše dnevne dogodivščine. Na OŠ Marije Jurić Zagorke, naši partnerski šoli, so učenci 4. a in 4. c brali knjigo slovenskih ljudskih pripovedi Babica pripoveduje. Odločili smo se, da naše nove prijatelje razveselimo s posebnim darilom. Poslali smo jim pismo ter za vsakega učenca naredili obesek za ključe. Dodali smo še zbornik Suha krajina bere, ki smo ga izdali ob zaključku šolskega likovno-literarnega natečaja. V sredo, 25. 5. 2022, smo izvedli zaključno srečanje, ki je potekalo preko ZOOM-a. Po uvodnem nagovoru so učenci iz Zagreba predvajali posnetek o njihovi šoli ter nam v obliki kamišibaja predstavili pripovedi Janček – ježek ter O povodnem možu. Nato smo mi predvajali posnetek, v katerem je bila  predstavljena naša dejavnost. Na koncu je učenec na harmoniko zaigral pesem Le Krka ve. Srečanje smo sklenili z dogovorom, da s projektom nadaljujemo tudi naslednje šolsko leto.

Zapisala: ga. Jana Mrvar, prof.